Zielony Ring Gdyni

mapa zielonego ringu gdyni

Stowarzyszenie Miasto Wspólne proponuje nieco inny pomysł na wydanie 35 mln, które władze Gdyni zaplanowały na budowę parkingu podziemnego i tzw. Parku Centralnego przy Alei Piłsudskiego w Gdyni.

Stowarzyszenie Miasto Wspólne proponuje połączyć kilka miejskich terenów o zróżnicowanej funkcji – od rekreacji po sport i edukację w jeden zielony szlak o długości ok. 7 km, który będzie okalał śródmieście Gdyni. Ring będzie obwodnicą dla pieszych i rowerzystów. Na jej trasie miasto planuje kilka inwestycji, dlatego liczymy, że nasz pomysł zostanie w nie wpisany, zwłaszcza że nie będzie generował dodatkowych kosztów, ponad planowane przez miasto. Ring mógłby być obszarem zieleni miejskiej o funkcjach ekologiczno-społecznych poprawiającym warunki życia mieszkańców Gdyni, a także nadać specyficzny i indywidualny charakter miastu.

Zielony Ring od południa będzie obejmował Polankę Redłowską. Dziś miasto planuje sprzedaż jej części, ale MW proponuje, by zagospodarować ją na teren, który będzie służył wszystkim mieszkańcom – będzie przedsionkiem rezerwatu – miejsca, gdzie teoretycznie ludzi być nie powinno. Dlatego Polanka, zagospodarowana jako teren leśnej edukacji, a także miejsce do grilla czy wypoczynku prawie w lesie, będzie służyć pośrednio ochronie samego rezerwatu. Dodatkowo naprawa drogi między Polanką a Płytą Redłowską umożliwiłaby utworzenie połączenia rowerowego do Orłowa.

zielony ring gdyni

Sportowcom, szczególnie amatorom miałby służyć też należący do miasta teren w sąsiedztwie kortów tenisowych Arki. Mogłaby tam powstać obiekt służący lekkoatletom – dziś Gdynia nie ma takiego w odróżnieniu od Gdańska i Sopotu. Stowarzyszenie już rozmawiało z klubami lekkoatletycznymi. Koszt dla miasta przy uwzględnieniu dofinansowania z ministerstwa sportu, to 1,5 mln zł.

Ważnym elementem planu Miasta Wspólnego jest przebudowa skweru Arki Gdynia oraz bulwaru na jego wysokości. Tu miałyby pojawić się m.in. toalety publiczne – konkurs na nie miasto rozstrzygnęło w 2015 roku oraz drugi nadmorski plac zabaw, który odciążyłby bardzo popularny i zatłoczony w okresie wakacyjnym plac zabaw przy Muzeum Miasta Gdyni.

zielony ring gdyni

Zielona Obwodnica ma iść wzdłuż Alei Piłsudskiego i doprowadzić do lepszego zagospodarowania tamtejszych terenów zielonych. Chodzi m.in. o tak zwany park centralny.

Tu społecznicy podnoszą w wątpliwość plany miasta dotyczące rozłożenia akcentów w miejskiej inwestycji. Większość kwoty inwestycji, szacowanej na 35 mln pochłonie bardzo drogi w wykonaniu parking podziemny. Zamiast wydawać po 100 tys. złotych na jedno miejsce w parkingu podziemnym, można za połowę tej kwoty – w przeliczeniu na jedno miejsce – stworzyć parking kubaturowy nad Węzłem Franciszki Cegielskiej, zaledwie 300 metrów w linii prostej od Urzędu Miasta. Zintegrowałoby to transport indywidualny ze zbiorowym w tym miejscu i wymusiło zmiany na Węźle Wzgórze, który wymaga modernizacji i przebudowy w szczególności z uwagi na pieszych.

zielony ring gdyni

Elementem obwodnicy miałaby stać się Aleja 17 Grudnia. Miasto już w przeszłości zapowiadało, że idąca wzdłuż torów aleja zostanie wyremontowana. Na jej końcu, po drugiej stronie skrzyżowania – przy dworcu SKM ma pojawić się zejście. Na przebudowę czeka też Plac Konstytucji. Dziś plany skazują go na podporządkowanie funkcjom drogowym. MW proponuje by była to część zielonego ringu, najbardziej miejska i najmniej zielona, ale wciąż wygodna dla pieszych. Prowadziłaby do ujętego w planie miejscowym ciągu pieszo-rowerowego, który ma przecinać teren Międzytorza. Dalej obwodnica prowadziłby do Skweru Kościuszki i bulwaru, zamykając się.

zielony ring gdyni

Miejscy aktywiści przewidują, że planowana przez miasto kwota 35 mln złotych na parking i park centralny, wystarczyłaby na stworzenie parkingu kubaturowego, rozpoczęcie zagospodarowywania Alei 17 Grudnia oraz prace na terenie parku przy Piłsudskiego i na Polance Redłowskiej. Bardziej kosztowne mogą okazać się prace przy obiektach sportowych i przy przebudowie skweru Arki Gdynia, ale jak podkreśla MW, plan mógłby być realizowany sukcesywnie, w ciągu 5 lat. Miasto zapowiedziało, że parking i park centralny zrealizuje w 3 lata, do roku 2020.

W przyszłości ring mógłby zostać poszerzony o Działki Leśne, gdzie są rezerwy terenu – uwzględnione w obowiązujących planach miejscowych, które są kontynuacją wizji z lat 30.